Yuvayı Dişi Kuş Kurarmış!!

Bu atasözünün hakikati inkar edilemez… Bu yuvanın hatırına bazıları olmadık fedakarlıklar yaparken, diğer bazıları da burnunun doğrusuna gider, kendince kendi hayatını yaşar… O, yıllardır ceza evlerinde, hücrelerde, işkencehanelerde belki de gençliklerinin en önemli ve verimli dönemlerini yıllar yılı tüketirken bir başkası seleselpe hayatını yaşar… Sonra da bir süre sonra her ikisi de vefat edip bu dünyayı terk eder… Ne oldu şimdi?

Bu uğurda bedel ödeyenler şayet “çiğ”lik yapıp bu bedelin karşılığını bu dünyada kotarma sevdasına düşerlerse, ayıp ederler, yazık ederler… Çünkü bu bedelin karşılığı ahrettedir… Allah için, Allah rızası için değil miydi; temelde tüm çalışmalar, faaliyetler ve yaşanan meşakkatler?

Meselenin bir diğer cephesi ise kendi dava arkadaşından gördüğün “hatalı” bir tutum… Bu kahrolasıca tutum senin şahsını hedef alabilir… Bilinçli veya bilinçsiz bu kötü ve üzüntü verici tavrına aslında öyle bir cevap verebilirsin ki, iflahı kesilir… Ya da sana öyle gelir. Fakat vereceğin bu cevap mensubu olduğunuz harekete fayda değil zarar getirir, her ne kadar seni mutmain etse de, seni rahatlatsa da…Nefsinin hoşuna gider zira…

“Sadaka ömrü uzatır ve belaları def eder.” buyuran Allah Resulü’nün hadisini hatırlamalısın. Bu haksızlığa uğrayıp da “yuva” hatırına susup “La havla…” çekersen bu sadaka yerine geçer. Zaten sonunda her ikiniz de bu dünyayı terk edecek ve hesaplaşacak değil misiniz? Ne var ki birileri onu alkışlayacak ve seni sessizce belki de mahkum edecektir. Olsun… Ahrette mahkum olacağına bırak bu dünyada mahkum olmuş gibi görün…Ama aynı şey gayri müslimler için geçerli değildir, bilesin.

Be the first to comment on "Yuvayı Dişi Kuş Kurarmış!!"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*