Ümmet Bilinci Olmayınca!

Unutmayalım…. unutturmayalım… En kötü huyumuz bu galiba. Cesetler önümüze konmadan şehidlerimizi hatırlamıyoruz. Baksanıza facebookta bir profil resmi birlikteliğini bile 3 gün sağlayamadık. Ne kaybederdik ki gezdiğimiz yeri başkası görmeseydi. Kimisi de sosyalleşmek amacıyla katıldı galiba bu birlikteliğe tabii olduğu kadar… Biz galiba toplu şehadet haricinde kabul etmiyoruz  zulmü.

Hakkını helal et MISIR,SURİYE,FİLİSTİN,AFGANİSTAN,DOĞU TÜRKİSTAN,MYANMAR… Ne de çok olmuş zulme uğrayan kardeşlerimiz. Ne de çok unutuyormuşuz, ne de çok üç maymun oynar olmuşuz.  Biz ise nelerin peşindeyiz? Mazlum kardeşlerimiz haklarını helal etseler bile vicdanımız bize hakkını helal etmeyecek. Az sonra yanı başımızda parkta konser verecekler. Güya bunlar Türk. Ne Türklüğünden ne müslümanlığından hiçbir emare taşımıyorlar oysa. (Devlet Bahçeli’nin Türk, Türk, Türk diye Müslümanlığı unuttuğuna örnek galiba) O parktaki insanların  çoğu bir iki güne kadar Mısır için dört parmağını havaya kaldıran sosyal gençlerdi. Sosyalleştiler ve işleri bitti. Şimdi konser var, ezan okunuyo;r ama hâlâ konsere devam… Kahrolsun İsrail, Esed, Sisi falan filan; ama YA BİZ NE OLACAĞIZ?..

Unutmak bazen nimettir. Anneni,babanı,eşini kaybedersin; evet nimettir hayata tutunmak adına. Ama zulüm varken, elleri kınaya değil, kanlara boyanmış genç kızlarımız varken, parkta sallanan değil, boynundan iple asılarak sallandırılmış yavrularımız varken neyin unutması bu? Neyin boş vermişliği?

Mısır Mitinginde Saat 01:00 civarında. İnsan ve Medeniyet Hareketi yetkilisinin yaptığı konuşma çok anlamlıydı. Ama dikkatimi çeken şey ise diğer konuşmacılar kadar reaksiyon almamasıydı. Bir insanın doğru söylediği de maalesef buradan anlaşılıyor galiba. Konuşmasında hatırımda kalanlar şunlar oldu:

“Ey Saraçhane meydanı. İnanın ki Mısır’daki kardeşlerimizin bu protestoya çok da ihtiyacı yok. Çünkü belli ki işler iyiye gitmeyecek . Bu protestoyu yapmaya bizim daha çok ihtiyacımız var. Bir bir olamadık, birlik olamadık. Yarın bir gün bizim kapımızı çaldıklarında bizim arkamızda bizden başka kim olacak? O yüzden bu toplantılara Mısır’dan Suriye’den daha çok bizim ihtiyacım var. Biz (yukardaki ışığı eliyle göstererek) bu ışığı Peygamber Efendimizin( s.a.v) Ümmet ışığı kabul edip o ışık altında toplanmazsak karanlıkta kalırız. Bu ışık bizim buluşma yerimiz olmalı.”

                                                                                              Selam ve Dua ile,

Be the first to comment on "Ümmet Bilinci Olmayınca!"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*