Necip Fazıl Ödülleri ve…

ayniyetBu akşam ilki gerçekleştirilen bir törenle şiir, hikaye ve fikir-araştırma dallarında Necip Fazıl ödülleri verildi. Ayrıca jüri heyeti saygı ödülünün de Nuri Pakdil’e verilmesini kararlaştırdı.

Üstad Necip Fazıl’ın “FİKİR ÇİLESİ haysiyetinin MÜSTESNA GENCİ” ithafına layık gördüğü Salih Mirzabeyoğlu’nun törende adının dahi anılmaması dikkatlerden kaçmadı. 16 yılını cezaevinde geçirdiği halde eser üretmeye devam eden Mirzabeyoğlu’nun fikir, sanat, edebiyat, şiir, hukuk, iktisat, psikoloji, sosyoloji, felsefe, tarih, bilim, fizik, matematik, teknik vb. alanları ihtiva eden 58 eseri mevcut.

Yine Üstad’ın  “Bu kitap, Cumhuriyet sonrası kavruk nesillerin İLK CİDDİ FİKİR SESİ ve İLK ÇİLELİ NEFS MURAKABESİ eseridir.” değerlendirmesine malik eseriyle bugün YAŞAYAN NECİP FAZIL olarak anılan SALİH MİRZABEYOĞLU’nun Milli Gazete’de yayınlanan röportajından ilgili bir bölümü iktibas yapmanın mutabık olacağı kanaatiyle paylaşıyoruz:

“Bazen insanın nutku tutuluyor, hani ‘bu ne yahu böyle’ dersin… Onun gibi… Şimdi diyelim ki bir insanın O’nun mânâsına ve dâvâsına zıt çevre ve kişilerce, O’nun “mânâsı ve dâvâsını” tahrif amaçlı gayretleri neyse de… Bir de “O’nun tarafından”mış, “gibi”lerin hali… İşte bunu bir yere oturtmak çok zor… Ne yapıyorsun, ‘Necip Fazıl’ı Anma’… Evet? Birisi; “Necip Fazıl büyük adamdı…”, diğeri; “Olur mu, Necip Fazıl daha büyük adamdı…”, öbürü; “Ne diyorsun sen, Necip Fazıl daha daha daha da büyük adamdı…” Bu… Bu mudur yani… Bu pohpohtan en çok nefret eden, bizzat “andığın” adam… “Mış gibiler…” Söyledim, O’nun mânâsına-davasına zıt… E, ne takâza yapıyorsun… Vicdan, utanma, Allah korkusu?.. (…..) Vesilesi geldi madem, ölçüyü de söyleyelim; Bir büyüğü ancak bir büyük metheder… Âlimi âlim, arifi arif, veliyi veli… O da bir hikmete, bir inceliğe mebnidir… Aynı ölçü içinde; âlimi âlim bilir, arifi arif olan… Ee, senin de esnaf kılıklı hâlin ortada… O’nun mânâsı ve davası etrafında, böyle bir incelikle ele alınmadığına göre, ne bu goygoy!… Hademenin başhekimi “takdiri”(!) cinsinden takdirler. Öyle yapacağına önce bir hademe keyfiyetinden kurtulmaya baksana… Erin Generali övmesi gibi, bayağılıklar…”

Be the first to comment on "Necip Fazıl Ödülleri ve…"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*